Skursteņu galu pārmūrēšana

Abu skursteņu posmi virs jumta bija savu laiku nokalpojuši – pārdzīvojuši daudzas dienas ar lietu, vēju un sauli. Skursteņu galus pārmūrēju pirms jumta seguma maiņas, lai ar stalažām un ķieģeļu svaidīšanu netiktu bojāts jumts.

vecais-skurstena-gals
Vecais skursteņa gals

Skursteņu galu mūrniekus atrast un novadīt darbus palūdzu tajā brīdī jau izvēlētajai jumta maiņas brigādei. Labāk es jumtiniekiem samaksāju vairāk par darbu nokoordinēšanu, nekā pēc tam klausos atrunās no sērijas “te kaut kādi lohi mūrējuši – nevarēs normāli jumta pieslēgumu uztaisīt..”. Lai paši savā starpā vienojas un tiek galā.

Pirms tam nebiju aizdomājies, ka skursteņu galu pārmūrēšana ir salīdzinoši liela noņemšanās. Ķieģeļu skurstenis ir smags – 1 m sver vairāk nekā 200 kg. Papildus daudzo ķieģeļu sastiķēšanai kopā, pirms tam uz jumta ir jāuztaisa stalažas un jāsanes ķieģeļu kaudze. Turklāt, apmēram 1 m garu posmu jāmūrē 2 piegājienos, lai tas nesašķiebtos. Līdz pusei, jāpagaida pāris dienas, lai sakalst java, un tad – jāmūrē atlikusī puse.

Materiāliem izvēlējos dūmvadiem paredzētu “Lode” ražojuma ķieģeļus “Janka”. Tā kā kuru katru nakti termometra stabiņš draudēja noslīdēt zem nulles, paņēmu javu ar pretsala piedevu.

Stalažu sanaglošana uz jumta, veco skursteņu galu nojaukšana, ķieģeļu sanešana uz jumta un samūrēšana 2 cilvēkiem aizņēma nepilnas 4 dienas.

stalazas-skurstenu-parmuresanai.jpg
Stalažas skursteņu galu pārmūrēšanai

Ķieģeļu skursteņa augšpusi no nokrišņiem var aizsargāt 2 veidos:

 • skursteņa apmalei uzpļekāt cementu ar slīpumu uz ārpusi (lai notek ūdens), ik pa laikam jāatjauno
 • uzlikt skurstenim skārda apmali un cepuri (jumtiņu)

Skursteņa formu izvēlējos nevis autentisko ar izbīdījumiem, bet vienkāršu, lai būtu iespējami maz horizontālas virsmas, kur krāties un sūkties ūdenim, tādējādi bojājot skursteņa konstrukciju.

kiegelu-skursteni-jumts
Jaunie skursteņu gali no sāniem
kiegelu-skurstenis-jumts
Jaunie skursteņu gali no augšas

Vienam skurstenim bēniņos ir sūkusies cauri darva – tas varētu būs simptoms, ka skursteņa dzīve iet uz beigām. Mana teorija – melnā masa ir nākusi ārā posmā, kad mājas centrālapkuri darbināja ar akmeņogļu krāsni – tādām temperatūrām un izmešiem vienkārši ķieģeļa skursteņi nav domāti.

Lai pārliecinātos, ka darva neturpina nākt ārā un strauji nepaliek sliktāk, skursteņus nokrāsoju baltus ar no dzīvokļa remonta pāri palikušo krāsu – ja sūksies atkal, uzreiz varēs pamanīt.

Lai nodrošinātu ilgmūžību un ugunsdrošību, nākamie soļi skursteņu atjaunošanā ir ievietot tajos nerūsējošā tērauda vai šamota oderi jeb čaulu. Par skursteņa oderēšanas darbu jāatceras pēc apkures sezonas beigām – pavasarī vai vasarā.

Advertisements

6 domas par “Skursteņu galu pārmūrēšana

 1. Caur to krāsu jau var sūkties tā pati vecā darva, kas arī bieži vien turpinās. Un akmeņogles noteikti ir pie vainas. Palīdz vai nu pilna skursteņa pārbūve vai arī tā apdarināšana ar kaut ko, kas neko vairs cauri nelaiž.
  Es būtu uzlicis kārtīgu jumtiņu, it sevišķi, ja kādu no skursteņiem regulāri nelieto.

  Like

 2. Varbūt (mistiskā kārtā) ir palikuši kontakti no skursteņa meistariem? Pašai patlaban ir aktuāla vecās mājas skursteņa pārmūrēšana un nu nekādi nevaru jēdzīgu meistaru atrast.

  Paldies!

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.