Akas tīrīšana

Grodu aka ir rakta apmēram pirms 15 gadiem. Piemērotāko rakšanas vietu atradis nelaiķis kaimiņš, kuram esot bijušas rīkstnieka spējas. Rakšanu ar lāpstām veica 2 vietējie alkāni.

Pirmā aka 30-tajos gados ir bijusi no koka un tā jau sen ir aizbērta. No vecmāmiņas stāsta izrādījās, ka starp koka un grodu aku ir bijusi arī ūdens spice – tieši zem mājas, ar izvadu vannas istabas grīdā. Spici čaļi no kolhoza nākuši tīrīt diezgan bieži, jo tā ātri gājusi ciet (droši vien tāpēc, ka augsnē ir plūstošā smilts) un sūknis pa laikam čakarējies – finālā mājinieki izbesījušies un nolēmuši, ka jāizrok jauna grodu aka.

Aka ir diezgan sekla – 4 grodi (~3,50 m). Ar ūdens daudzumu problēmu bijis nav.

Pēdējā akas tīrīšana ir bijusi nenosakāmu laiku atpakaļ, līdz ar to šobrīd ūdens ir nedaudz brūngans. Ūdeni papildus bojājuši akas zemā mala (grodi ar laiku nosēdušies) un štruntīgais vāks (tagad ir uzķīlēts) – svešķermeņi kā koku lapas un gliemeži ar nelielu piepūli varēja iekļūt ūdenī.

akas-mala

Standarta gadījumā grodu aka esot jātīra reizi 5 gados. Izvēlējos akas tīrītājus no Jaunjelgavas pēc Facebook grupas “Māja meklē cilvēku” biedru aptaujas.

akas-tiritaji-ielidusi-aka.jpg

Pēdējais grods bija gandrīz līdz augšai piepildījies ar smiltīm, tāpēc aku arī nedaudz padziļināja. Grodu visā garumā gan neraka/netīrīja, jo bija risks, ka smiltis varētu sākt nākt akā vēl vairāk.

Akas nobrūnējušās sienas izberza ar sāls un sodas maisījumu, vairākas reizes skalojot ar ūdeni. Finālā visu dubļūdeni izsūknēja arā.

Pēc tīrītāju norādījumiem – svarīgi ir neizpumēt visu ūdeni, citādi smiltīm nav spiediens no ūdens svara un tās vairāk nāk iekšā.

iztirita-aka

no-akas-izrakstas-smiltis

Aku plānoju atstāt kā primāro ūdens avotu arī nākotnē. Šobrīd mājas ūdens apgādes sistēma darbojas pēc principa – ar sūkni uzpumpē ūdeni rezervuārā mājas bēniņos un ūdens uz pašteci tiek nogādāts pa caurulēm uz vajadzīgajā vietā. Nākotnē, protams, ierīkošu ūdens apgādes automātu un mainīšu vecās ūdens caurules. No puspazīstama ūdens filtru pārdevēja uzzināju, ka aka par spici ir labāka tādā ziņā, ka aka ir dabisks atdzelžotājs, jo akā ir pietiekami liela virsma, kur ūdenim saskarties ar gaisā esošo skābekli. Dzelzs, nākot no grunts, ūdenī ir bezkrāsains, un tikai saskaroties ar skābekli pārvēršas redzamajā dzelzī – dzelzs oksīdā vai rūsā. Šis redzamais dzelzs ir jau mehāniska daļiņa, kas nosēžas akas dibenā. Tātad šādam ūdenim parasti pietiek ar mehāniskā filtra uzstādīšanu dzelzs daļiņu uztveršanai lai ūdens būtu pilnībā tīrs no tā. Spicē – kāds ūdens nāk no zemes, tādu uzreiz arī pumpē iekšā caurulē.

Vēl atlicis dabūt grodu, lai akai būtu augstāka mala un uztaisīt smukāku vāku.

Gaidīšu līdz pavasarim – redzēsim, vai un cik ātri nāk iekšā smiltis. Šobrīd akas dziļums (groda mala – dibens: 3,40 m). Ja pavasarī apakšējais grods atkal būs piepildījies ar smiltīm, plānā ir šādi varianti:

 1. Akas dibenā ierīkot spici. Lai gan spiču materiāli un filtri kopš kolhoza laikiem ir modernizējušies, vienalga pastāv risks, ka smilšainā augsnē labu spici var neizdoties izveidot.
 2. Padziļināt aku. Esošie grodi jāsastiprina ar metāla skavām, lai tie reizē šļūktu uz leju vai kāds no tiem nesagrieztos (tad sūdi lieli). Akas dibenā jārokas dziļāk un jāliek tievāki grodi.
 3. Akas dibenā iegremdēt vāku, kas taisīts no apses koka dēļiem un noslogots ar laukakmeņiem. Tādā veidā smilšu ienākšana tiks papildus bremzēta. Tehniskais risinājums no Madonas puses, strādājot normāli.

Pavasarī arī plānoju uztaisīt ūdens analīzes, lai zinu kādus filtrus likt vai nelikt (prognozēju, ka par daudz būs dzelzs un/vai kaļķis).

Kāda citiem pieredze ar grodu akas uzturēšanu?

Advertisements

5 domas par “Akas tīrīšana

 1. Iesaku apjautāties kaimiņiem, vai nav tā, ka pēdējos gados akās ūdens ir mazāk. Mūsu pagastā akas viena pēc otras paliek arvien čābīgākas ūdens “ražošanas ” ziņā – vainotas tiek bezsniega/bezledus ziemas. Cik tur taisnība nezinu, bet fakts pastāv. Ir mājas, kur vasarās dzeramo ūdeni pērk, kaut agrāk problēmas nav bijušas un aka ir tīrīta. Mums pašiem ir aka, no kuras gadiem stallī nonāca ūdens 15-20 govim un citiem lopiem, plus mājas un melnās virtuves vajadzības. Ūdens tika pieskaitīts tikai tā profilaksei, uzmanību pievēršot tikai tiešām karstā un ilgi sausā laikā. Tagad – lopu nav vispār, bet pat tagad ir risks, ka pēkšņi sūknis sāks “iebilst” pret viņa nodarbināšanu. Aka ir tīrīta, dziļums nav mainījies. Ūdens vienkārši izsīcis.

  Like

  • No kaimiņiem varētu būt pagrūti uzzināt, jo abi saurbuši spices. Pārējie kaimiņi ir jau 2-3 km attālumā, līdz ar to visdrīzāk nebūs vairs relevanti ar viņiem runāties.
   Mūsu mājā vismaz pēdējos 20 gadus ūdens akā nav palicis mazāk (vai vismaz vectēvs nav pamanījis). Līmenis ievērojami nokrītas tikai ļoti sausās un karstās vasarās.
   Agrāk, kad saimniecībā bija govis un citi lopi, tiem ūdens tika gādāts no dziļurbuma (uztaisīt kolhoza laikā) vai tuvējā dīķa, tā kā lopu neesamības fakts akas ūdens līmeni arī nav ietekmējis.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.