Tualetes pagaidu renovācija

Tualete un kanalizācija kopumā jāierīko no jauna, taču gribas veikt pagaidu uzlabojumus, lai dabisko vajadzību kārtošana būtu patīkamāka.
Šobrīd mājā ir ierīkota sausā tualete, kas atrodas mājas neapkurinātajā daļā – kāpņu telpā/noliktavā. Sausās tualetes bedre sākas zem poda mājas iekšpusē un beidzas metru ārpus mājas. Atejas bedrē jeb izsmeļamājā krājtilpnē, kā to gudri sauc, krājas “brūnais zelts”. Kad bedre ir pilna, jāzvana asenizācijas mašīnai (tautā sauktai par “vampīru”), lai brauc, sūc un ved prom.

plans-tualete.jpg
Tualetes novietojums mājā

Šobrīd galvenās neērtības sagādā tas, ka tualetē ziemā ir auksti (jo tā atrodas ēkas neapkurināmajā daļā), kā arī tā dažreiz nelāgi smako un bedre diezgan ātri piepildās ar ūdeni.

sausa-tualete-pamatprincips
Sausās tualetes darbības pamatprincips

Tehniskie uzlabojumi

Bedres malu paagstināšana un vāka siltināšana

Ar mērķi samazināt lietus ūdens iekļūšanu bedrē, malu paaugstināšanai izmantoju vecos ķieģeļus no nojauktās krāsns un cementu.

Lai aukstā laikā gaiss bedrē būtu siltāks un līdz ar to nesaltu dibenvaigi, uzmeistaroju bedres vāku no ekstrudētā putuplasta (palika pāri no pamatu siltināšanas). Putuplasts veiks siltumizolācijas funkciju.

Ventilācija

Par ventilāciju tualetē īsti nebija piedomāts. Smaku novadīšanai ierīkoju ventilāciju no kanalizācijas caurulēm – no bedres līdz mājas jumtam. Lai smārds tiktu novadīts ārā, ir jābūt gaisa kustībai – no tualetes telpas caur bedri uz ventilācijas cauruli. Parasti gaiss vēlamajā virzienā tiek iekustināts ar elektriskā  ventilatora palīdzību (kā vannas istabās), taču es nolēmu mēģināt iztikt ar fizikas pamatlikumiem:

 1. gaisa pieplūde (poda caurums) ir vairākus metrus zemāk, nekā izplūde (ventilācijas caurules gals) – gaiss ceļas uz augušu
 2. ventilācijas trubu nokrāsoju melnu, lai saulē tā vairāk sakarst – sasilušais gaiss caurulē celsies uz augšu

tualetes-ventilacijas-caurule

ventilacijas-caurules-gals
Pēc individuāla pasūtījuma izgatavos ventilācijas trubas jumtiņš no vecas ūdens sūkņa detaļas

Telpas apsilde

Tualetes telpai jābūt siltai tikai brīžos, kad tur kāds atrodas – nav jēga visu laiku kurināt telpu ar sliktu siltumizolāciju, kuru ikdienā izmanto dažas reizes. Turklāt, siltuma efektam jābūt tūlītējam.

Saprotams, ka šādai vajadzībai ne elektriskie konvektori, ne eļļas sildītāji, ne siltā gaisa pūtēji neder, jo tie telpu (pareizāk sakot – gaisu) piesilda tikai pēc brīža. Loģiska izvēle – infrasarkanais sildītājs, kas silda nevis gaisu, bet objektus (tajā skaitā arī cilvēku) ar tūlītēju efektu.

Internetveikalos par padsmit eiro atradu infrasarkano sildītāju, kas ir skruvējams pie sienas, turklāt – ieslēdzam/izslēdzams paraujot aukliņu. Tieši tas, kas vajadzīgs!

infrasarkanais-silditajs

Advertisements

10 domas par “Tualetes pagaidu renovācija

 1. Es būtu licis lielāka diametra ventilācijas trubu (paziņam pat bio kanalizācijai teica, ka vismaz d100 ventilācijas trubu vajagot) un paceltu virs jumta – Tavā gadījumā man liekas otrajam stāvam būs pretenzijas par aromātu 🙂

  Like

  • Jā, piekrītu – resnāka būtu labāk. Noslinkoju, lai truba būtu apmēram piemūrētās kārtas biezumā un nebūtu jādaudza liels robs esošajā bedres malā 🙂
   Otrajā stāvā pagaidām nekas nesmird, kā arī patstāvīgi apdzīvots tikai pirmais stāvs, tāpēc pārāk nesatraucos.
   Pavasarī jau ceru tikt līdz mūsdienu standartiem atbilstošai vannas istabai un točai 🙂

   Publicējis 1 person

 2. Opā, tādu infrasarkano sildītāju pat nezināju. Japieraksta. Citādi mums tāda paša principa tualetē ziemā sienas baltas apsarmojušas no aukstuma (telpa ir daļēji uz āru izbīdīta, kā priekštelpas kambaris). Grūti biksas novilkt, par apsēšanos i nerunājot 😀

  Like

 3. Sveicināts Renār! Es internetā cītīgi meklēju rakstus un visa veida informāciju par remontiem. Lieta tāda, ka pēc mammas miršanas mantojumā man palika lauku dzīvoklis ar malkas apkuri, kurā ir sausā tualete. Ļoti vēlētos saņemt padomu, ja ir iespējams, par to, kā sauso tualeti pārveidot uz slapjo, kādas ir aptuvenās izmaksas,kā arī varbūt Jums pašam ir zināms labs, uzticams meistars, kurš varētu arī to visu pārtaisīt! Ļoti gaidīšu no Jums atbildi!
  ~Ilona~

  Like

  • Sveika,
   man plāns sekojošs:
   + esošos sausās tualetes bedri izsūknēt un aizbērt ciet
   + pieklājīgā attālumā no mājas ierakt grodus, septiķi vai bioloģisko kanalizāciju un pieslēgties tiem

   Konkrētus meistarus pagaidām nevaru ieteikt, jo līdz tam neesmu ticis.
   Visdrīzāk ņemšu kādu no uzņēmumiem/brigādēm, kas uz to specializējas – lai atbrauc ar visu tehniku un pāris dienās to izdara.

   Darīt šādu darbu ar vienu meistaru – ir sajūta, ka var sanāk normāls čakars. Tāpat jādabū transports, kas ved, piemēram, smagus grodus. Piemēram, tranšejas izrakšana ar traktoriņu pirmajā brīdī var šķist dārga, bet, ja ar lāpstu rok, sanāk ilgāk un naudas izteiksmē beigās tas pats viens sanāk (ja rok pats, tad var izbesīties tā, ka otrreiz neko rakt negribas).

   Like

   • Ja māja tiek pastāvīgi apdzīvota, tad labāk ir likt bioloģisko, jo to var ierakt pats bez smagās tehnikas palīdzības. Bioloģiskās plastmasas bundulis ir pa spējām diviem cilvēkiem panest un ja ir nedaudz izdomas tad ielaist izraktajā bedrē arī var viens pats.
    Pūtēja kompresoram noteikti vajag likt arī taimeri, kas ļauj iestatīt kad tas strādā kad nē. Es piemēram iestatiju, ka pa dienu strādā 15min ik pa 15 min, bet naktī nē. Uz elektrību ietaupīt baigi nesanāk bet cerība, ka kompreors vismaz 2x retāk būs jālabo. Papildus, ja grib taupīt ūdeni tad to ūdeni, kas nāk ārā no bioloģiskās var izmantot atkārtoti kaku skalošanai podā dārza laistīšanai vai auto mazgāšanai.
    Vienīgais ik pa laikam mainoties gada laikiem jāpaseko vai tur iekšā viss burbuļo pareizi.

    Like

 4. Man meistari grodus ieraka dienas laikā un cauruli līdz tai. Ok, man tur tīra smilts, ja māls un ar kādu šķembu piejaukumu, tad gan čau. Ir rakti tādos pamati. Desmit reizes ar ķirku smalcini, pēc tam izroc pāris lāpstas. Fiziskais treniņš gan labs.
  Šādai mājai piestāvētu “caurule” no dēļiem. Sasit 3 kopā un pie sienas klāt.

  Like

 5. Sveiks Renār! Fantastisks un iedvesmojošs darbs! Es eju tev pa pēdām. Nepilnu gadu atpakaļ nopirkām 38 gadā celtu māju, ļoti līdzīgu tavaj, arī līdzīgā stāvoklī.
  Neliels koments par tualetēm, jebšu variācija par tēmu. Pirmā lieta ko mājā savedām kārtībā bija sausā tualete, tas aizņēma tas aptuveni 2 ned. Visi tie paši niķi – smird, bedre pildās ar ūdeņiem, tie visu nes uz augsni, piesārņo gruntsūdeņus utt. Atsaucu asinizātoru, izsūcām, sabēru skaidas lai pārstrādā pārpalikumus un durtiņas aizslēdzu uz nenoteiktu laiku. Iegāju garažā un uztaisīju kompostualeti pēc Humanure principa https://www.youtube.com/watch?v=MTlLyhkpeI8 Superīgākā tualete ko esmu lietojis + videi draudzīga + par ogulāju un ābeļdāra auglību vairs neuztraucos + visi tie čakari ar grodiem tranšejām, regulāriem asinizātora apmeklējumiem izpaliek un tiem kam māja ar tualetes bedri ir ciematos šis varētu būt labs variants kā apiet jauno sausās tueletes nodokli 🙂
  Pie Humanure tualetes vairs nav ‘fūū, pēē kaka, pazūdi ar dzeramo ūdeni no manām acīm” tagad ir “ooo!! jēēē! kaka, cik forši! Un vairāk būs ūdens dušai un kartupēlu vārīšanai!’

  Publicējis 1 person

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.