Kāpēc es to daru?

Pirms izlēmu par labu esošās mājas atjaunošanai, protams, galvā izsvēru 100 un 1 variantu.

maja-a4-1
1928. gads – mans vecvecvectēvs ar savām meitām

maja-A4-2

Pirmā doma – celt jaunu māju blakus

Zemes pietiek (~10 hektāri) un no draugiem būvniekiem un blogiem jau biju atklausījies, ka izdevīgāk celt jaunu ēku, nevis atjaunot esošo. Par labu mans lēmums būtu gatavam projektam, jo, kā IT nozarē strādājošs, apzinos, ka vispārdomātākās un kvalitatīvākie produkti ir tie, kas jau ir padzīvojuši savu dzīvi un izķerts vairums “gļuku”. Arī iPhone es parasti pērku “S” (4S, 5S, 6S…) – to, kas nāk uzreiz pēc jaunā modeļa, Lai cik kvalitatīvs produkts nebūtu, tam var atrast uzlabojumus, kad cilvēki to ikdienā reāli ir palietojuši.

Uztaisīju tabulu Excelī, kur sarakstīju visas lietas, kas man jānoskaidro, lai saplānotu jaunas mājas būvniecību! Likās taču labi, jo par zemi jāmaksā nebūtu, ir blakus mājas, kur kaut vai celtniekiem instrumentus glabāt utt.

Pirmais šķērslis, ar ko saskāros, bija elektrības pieslēguma ierīkošana. Jaunās mājas iedomātajam zemes gabalam iet pāri elektrolīnija, tāpēc biju iedomājies, ka vienkārši no staba novilks vadu līdz zemei, uzliks kasti un gatavs! Nekā nebija. Kad aizsūtīju savu pieprasījumu “Sadales tīklam”, izrādījās, ka elektrolīnijā ir pārāk maz jaudas un jāvelk jauna 1,5 km gara līnija, jāliek jauna transformatora kaste un citas lietas, kas finansiālā izteiksmē man nostāsies uz apmēram 7000 EUR. Tad vēl jātaisa topogrāfija, elektro projekts un citas lietas, kas visu pasākumu beigās nostādīs uz vismaz 10 000 EUR. Bāc.. un tam visam rezultāts būs tikai tāds, ka man uz zemes būs kaste, kur iespraust štepseli.

Lai lasītāji saprastu – parasti tas neizmaksā tik dārgi. Ja ir pieejama elektrības jauda, cik aptaujāju paziņas pirms tam, var tikt cauri ar 1000-2000 EUR. Kā “Sadales tīkla” speciālists klātienes sarunā nobubināja – “Vajag pirms zemes pirkšanas pārbaudīt, vai tur ir elektrība.” Es par zemes gabalu maksājis nebiju, līdz ar to nejutos ieberzies.

Otrā doma – pirkt jaunu zemi

Tā kā esoša zemes gabala aprīkošana ar elektrību izmaksāja tik dārgi, apsvēru iespēju pirkt jaunu zemes gabalu, kur jau ir pievilktas inženierkomunikācijas.
Skatīju dažādus piedāvājumus ss.lv – gan ciematos, gan nomaļākās vietās. Viens no noteikumiem bija 20-30 km attālumā no Rīgas – lai man būtu ap 30 min. brauciens līdz galvaspilsētai.
Vairākas nedēļas pa vakariem nesteidzīgi filtrēju gan ss.lv, gan banku atņemto īpašumu piedāvājumus, bet nekas tāds sirdī neiekrita. Pa 8000-10000 EUR pat varēja paveikties atrast zemes gabalus dažādos ciemos/bijušajos dārziņu kooperatīvos ar visu elektrības pieslēgumu un pats ūdens spici, taču kaut kā neviens neuzrunāja.

Otrā ar pusi doma

Celt otru māju blakus, pieslēgt elektrību no esošās mājas un jauno ēku klasificēt kā “atpūtas māju”, “kūti” vai atrast kādu citu juridisko pamatojumu, kas neliek ierīkot jaunu elektrības pieslēgumu. Turklāt, laikam būtu jātransformē arī zemes izmantošanas veids, jo šobrīd tā skaitās “lauksaimniecībā izmantojamā zeme” (vienā gabalā – ap 10 hektāri). Šī ideja mani kaut kā līdz galam nepaķēra, jo tāpat vajadzētu izdomāt, ko darīt ar veco māju, pie manis kādā dienā atbrauktu “Sadales tīkls” vai raidījums “Aizliegtais paņēmiens” 🙂 u.tml.

Trešā un pēdējā doma

Atjaunot esošo māju. Jā, es apzinos, ka jaunu māju uzcelt ir lētāk, tā ir energoefektīvāka utt., nekā atjaunota pirms gandrīz simts gadiem celta māja. Tomēr esošajā mājā arī šobrīd ziemu un vasaru dzīvo mani vecvecāki, arī man nav iebildumu tur uzturēties. Māja ir pietiekamies liela, lai mēs viens otram netraucētu – 2 stāvi ap 200 kv.m. Man nebūs uzreiz jāsaslēdz rokas ar vairāku gadu desmitu bankas kredītu. Turklāt, darba augļus – palikt mājās pa nakti  un dzīvoties vasarā, varēšu izbaudīt jau tagad. IT pasaulē ir tāda izstrādes metodoloģija kā SCRUM, kuras viena no pamatdomām ir iespējami ātri piegādāt produktu, kas dod reālu vērtību. Pēc līdzīgas ideoloģijas arī nolēmu darboties.

4095d49512cbeb8897f8e90bbfa5b4cd
SCRUM, “Minimal Viable product”

Papildus šajā visā ir arī emocionāls faktors (bērnības atmiņas u.tml.) + man pašam arī patīk pasmērēt rokas un atslēgt smadzenes no ikdienas – esmu veicis daļu kosmētiskā remonta gan savam esošajam dzīvoklim, gan īres dzīvokļiem pirms tam.

No motorzāģa, špakteles un norauties ar elektrību pa pirkstiem nebaidos!

 

Advertisements

10 domas par “Kāpēc es to daru?

 1. Sveiks!
  Prieks par vēl vienu šādu blogu. Pievienoju Tavu saiti grāmatzīmēs. Cerams, ka neaptrūksies enerģijas dalīties savos mājas atjaunošanas darbos! 😉
  Domāju, ka ar laiku mājas būvniecību sāksi uztvert kā sava veida meditāciju un rezultāts būs labs!
  Veiksmi!

  Like

 2. Ļoti interesanti! Mans secinājums, ka atjaunot veco laikam būs labākais variants, nāca līdzīgi kā jums. Tiesa, vēl nekas nav sākts un varbūt vēl mainīsies, jo nav novērtēts laika zoba kaitējums ar profesionālu aci, ja neskaita viena celtnieka paviesošanos pirms gadiem desmit un aptuveno vērtējumu uz 10 000Ls remontu, kas man šķiet neticami maza summa.
  Jautājums šāds – vai ir vēl kādi līdzīga veida blogi, kuros runā tieši par veco māju atjaunošanu? Padomā ir pēc iespējas vairāk darīt pašu spēkiem, tāpēc jebkura pieredze ir interesanta. Atradu dažādus no jauna buvētājus, bet tur tomēr cita specifika.

  Like

  • Pats līdzīga veida blogus neesmu atradis – tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc sāku rakstīt.
   Ir daudz blogu par jaunu māju būvniecību, bet atjaunošanas pieredzi neviens vienkopus nav digitalizējis.

   Es pats smeļos ideju un pieredzi no draugiem būvinženieriem un arhitektiem, kā arī pētu dažādus Krievijas resursus (yandex.ru). Šim visam gan pa virsu jālaiž loģiskā un tehniskā domāšana, lai nesadarību muļķības. Nesaku, ka mani risinājumi ir vispareizākie un ideālākie, bet noteikti katrā cenšos iedziļināties un saprast “kāpēc”, nevis tikai pieņemt faktu “liela daļa būvniecībā tā dara” 🙂

   P. S. Ieteiktu celtnieku optimistiskajiem vērtējumiem neticēt 🙂
   Kā piemērs – ap 200-250 kv.m. jumta maiņa vien maksā ap 10K EUR (noņemšana, kokmateriāli, segums, uzlikšana).

   Like

 3. Labdien,
  Man arī ir tada doma atjaunot 100 gadīgu koka māju, Māja nav liela 6m x 9m. Ja nav noslepums cik jums izmaksaja pamatu atjaunošana un vaigbaļķu maiņa? Jau iepriekš liels paldies.

  Like

  • Man uz šo visu kopā aizgāja ~1,5 mēnesis (10 x 15m).
   Cenas un termiņi šādiem gadījumiem ļoti individuāli, jo atkarīgi no pārāk daudz faktoriem, lai teiktu vidējo – pamatu dziļums, pamatu kopējās stāvoklis, vainagbaļķa izpūšanas pakāpe, sienu izpuvums utt.
   Darbu ātrums atkarīgs, piemēram, no tā, vai problemātiskajās vietās var iebāzt domkratu. Man paveicās, jo varēja, taču citai mājai var būt jāskrūvē vēl papildus konstrukcija pie mājas sienas, jākaļ ārā pamati vai tamlīdzīgs čakars.

   Like

 4. Uzzināju par tavu blogu “delfos” (reizēm LV ziņu portālos kaut ko derīgu ar var izlasīt 🙂 ) – baigi smuks tev tas mantojums! Gan bija, gan būs!
  Mana pārliecība: ja ir iespēja- jāatjauno vecais, nevis jāceļ jauns. Darbu izmaksas, energoefektivitātes, plānojumi- tie visi ir nosacīti mīnusi. Jāturas pie saknēm! 🙂

  Publicējis 1 person

 5. Sveiks Renār,

  Heh, nebiju domājis, ka kādreiz “uzduršos” blogam Latviešu valodā par viensētas (lauku mājas) atjaunošanu, kur nu vēl IT speciālista izpildījumā.
  Noteikti novēlu veiksmi darbos un pasekošu līdzi – izskatās, ka daļa no ieteikumiem man varētu noderēt manā ceļojumā (city to countryside) 🙂

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.